تیر
شانه و تراکم فرش چیست؟

شانه و تراکم فرش چیست؟


زمان مطالعه : 4 دقیقه

وقتی به خرید فرش ماشینی میرویم چیزی که زیاد درباره فرش می‌شنویم، شانه و تراکم فرش است. گاهی ما فقط به دنبال فرش با شانه و تراکم بالا هستیم. اما اصلا شانه و تراکم فرش چیست؟ چه تاثیری روی فرش دارد؟ آیا فرش ماشینی با شانه و تراکم بالا، کیفیت بالاترین نیز دارد؟ در این مقاله به پاسخ تمام این سوالات می‌رسیم. پس با من همراه باشید.

شانه با تراکم یکی نیست. پس ما در قدم اول با هریک از آنها به صورت جداگانه آشنا می‌شویم و سپس به پاسخ سوالات گفته شده می‌پردازیم.

شانه فرش چیست؟

شانه فرش ، تعداد گره هایی است که در یک متر از عرض فرش وجود دارد. در گذشته فرش ماشینی با شانه های محدود تولید میشد اما امروزه با رشد تکنولوژی دستگاه های بافندگی فرش، طیف گسترده ای از شانه فرش در بازار وجود دارد. مانند:

500  شانه
700شانه
1000شانه
1200 شانه
1500 شانه

بالا بودن شانه فرش، چه تاثیری در فرش دارد؟

هرچقدر شانه فرش بیشتر باشد، فرش ظریف تر بوده و به فرش دستبافت شباهت بیشتری دارد.

تراکم فرش چیست؟

تعداد گره هایی که در یک متر از طول فرش وجود دارد را تراکم فرش می‌گویند. همیشه تراکم فرش بایستی از شانه فرش بیشتر باشد. فرش ماشینی با تراکم های زیر در بازار جود دارد:

300
400
500
600
700
800
900
1000
1400
2550
3000
3200


بالا بودن تراکم فرش، چه تاثیری روی فرش دارد؟

هرچقدر تراکم فرش بیشتر باشد، فرش تو پرتر و نرم تر است. دقت کنید که همیشه تراکم فرش از شانه آن بیشتر است.

تاثیر تراکم و شانه فرش بر کیفیت فرش

شانه و تراکم بالا کیفیت فرش را تضمین نمی‌کند. زیرا کیفیت فرش ماشینی به عوامل مختلفی نظیر الیاف فرش، نخ خاب فرش، رنگریزی فرش و .... وابسته است. شانه و تراکم بالا تضمین کننده ظرافت و نرمی فرش هستند.

قیمت فرش ماشینی با شانه و تراکم بالا

هرچقدر شانه و تراکم فرش بیشتر باشد، قیمت فرش نیز بیشتر است. اما گاهی شما برای داشتن یک فرش با کیفیت نیاز به خرید یک فرش با شانه  و تراکم بالا ندارید. فرش ماشینی 700 شانه با تراکم 1200 نیز از کیفیت شانه و تراکم مطلوبی برخوردار است و قیمت مناسب تری نسبت به فرش ماشینی 1500 شانه با تراکم 4500 دارد.

نتیجه

شانه و تراکم فرش تعیین کننده کیفیت فرش ماشینی نیستند و تنها در ظرافت و لطافت فرش تاثیرگزار هستند. پس این باور را که هرچقدر فرش شانه و تراکم بالاتری داشته باشد، با کیفیت تر است را کنار بگذارید و با توجه به الیاف فرش ، جنس نخ خاب فرش ، طرح فرش و شانه و تراکم فرش، فرش ماشینی با کیفیت خود را انتخاب کنید. اگر میخواهید صاحب بهترین فرش ماشینی شوید پیشنهاد می‌کنم مقاله مربوط به آن را مطالعه کنید تا با آگاهی بیشتری به خرید فرش ماشینی رفته باشید.

(ccomment) دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی
آخرین بازدید لحظاتی پیش
سلام دوست عزیز
شما میتوانید برای برقراری ارتباط و گرفتن راهنمایی از کارشناسان خبره ما در تلگرام به ما پیام دهید