خرداد
شانه و تراکم فرش چی هستند؟

شانه و تراکم فرش چی هستند؟


زمان مطالعه : 4 دقیقه

صحبت از خرید فرش ماشینی که میشه، کلمه شانه و تراکم فرش خیلی به گوش ما میخوره. امروز میخوایم به صورت مفصل بحث شانه و تراکم رو باز کنیم و از تاثیری که تو کیفیت و قیمت فرش ماشینی دارند، حرف بزنیم.

شانه فرش ماشینی 

شانه به اون تعداد گره ای گفته میشه که در یک متر از عرض فرش وجود داره. فرش ماشینی 500  شانه، 700 شانه، فرش 1000 شانه، 1200 شانه و فرش 1500 شانه در حال حاضر در بازار فرش موجوده.
شانه فرش چه تاثیری در کیفیت فرش داره؟
هرچقدر رقم شانه ما بره بالاتر، فرش ها ظریف تر، ریز بافت تر و خوشگل تر میشه. از طرفی تعداد رنگی که میشه در فرش استفاده بشه هم بیشتر میشه و فرش ما تنوع رنگی بیشتری خواهد داشت. 

تراکم فرش ماشینی

تراکم به اون تعداد گره ای گفته میشه که در یک متر از طول فرش وجود داره. فرش ماشینی با تراکم های زیر در بازار فرش ماشینی موجوده:
•    300 
•    400 
•    500 
•    600 
•    700
•    800
•    900
•    1000 
•    1400 
•    2550 
•    3000 
•    3200

تراکم فرش چه تاثیری در فرش ما داره؟
هرچقدر رقم تراکم فرش بره بالاتر، فرش ما نرم تر، لطیف تر و توپر تر میشه و به ما حس بهترین میده. همیشه تراکم فرش از شانه فرش بیشتره.
نکته خیلی مهم
شانه و تراکم بالا وقتی میتونند تاثیری خوبی بزارند و برای ما سودمند باشند که اون فرش با الیاف با کیفیت و مرغوبی بافته شده باشه. در غیر این صورت فرش با کمی پاخوردن سفت میشه و راه رفتن و نشستن رو برای ما سخت میکنه. اینجاست که باید بگیم شانه و تراکم فرش مکمل الیاف مرغوب فرش هستند و بدون الیاف مرغوب و با کیفیت نمیتونند سودمند باشند.
تاثیر شانه و تراکم فرش بر قیمت فرش جدای از کیفیت و زیبایی فرش، قیمت فرش تاثیری زیادی در خریدن یا نخریدن یک فرش داره. وقتی ما صحبت از خرید فرش ماشینی می‌کنیم باید به دنبال فرشی باشیم که برای ما عمر زیادی میکنه و از رنگ و آب نمیوفته. شانه و تراکم فرش در تعیین قیمت فرش موثر هستند. هرچقدر شانه و تراکم فرش بیشتر باشه، فرش ما قیمت بیشتری خواهد داشت. 
اما چیزی که ما باید بهش توجه کنیم اینکه خرید یک فرش با الیاف مرغوب و شانه و تراکم مناسب مکانی که قصد خرید فرش برای اون رو داریم بهتره تا هزنیه های مجدد برای خرید فرش.
گاهی با خرید فرش با کیفیت، میشه ازش سال ها استفاده کرد اما یک فرش نامرغوب مارو بعد از یک سال به هزینه مجدد خرید فرش ماشینی میندازه. 
پس قبل از خرید فرش به این نکات هم توجه کنید.
شانه و تراکم بالا برای همه جا مناسب نیست!
اگه برای راهرو ها یا دم در فرش خریداری می‌کنید، نیازی نیست به سراغ فرش ماشینی 1200 شانه یا 1500 شانه برید. میتونید فرش ماشینی 700 شانه بخرید که هم قیمت مناسب تری داره و هم دربرابر پاخوری و رفت و آمد مقاومه. اما برای مکان هایی مثل سالن پذیرایی، هتل ها و.... که زیبایی و لطافت فرش مهمه بهتره از فرش های با شانه بالا استفاده کنید.
شاید بپرسید چرا از تراکم صحبتی نکردید؟
باید بگیم که تراکم فرش با شانه رابطه مستقیم داره. مثلا فرش 1200 شانه دارای تراکم 3600 است که 3 برابر رقم شانه فرشه. پس هرچقدر رقم شانه ما بره بالاتر، تراکم فرش هم بیشتره.
چطور شانه و تراکم فرش رو تشخیص بدیم؟
از اونجایی که همه بازارها افراد متقلب و سودجو داره و شانه و تراکم فرش در قیمت فرش تاثیرگزاره، ما باید موقع خرید فرش ماشینی از درست بودن رقم شانه و تراکم فرش مطمعن بشیم. 
برای اینکار نیازه که از پشت فرش، تعداد گره هایی که در یک سانتی متر از عرض فرش وجود داره رو بشماریم و در 100 ضرب کنیم. اینجوری میتونیم تشخیص بدیم شانه فرش ما دقیقه یا دروغ برای تشخیص تراکم فرش هم به همین صورت  فقط کافیه تعداد گره هایی که د یک سانتی متر از طول فرش وجود داره رو بشماریم و در 100 ضرب کنیم تا مطعمن بشیم تراکم فرش ما درست گفته شده یا دروغه.
سخن آخر
موقع خرید فرش ماشینی به شانه و تراکم فرش دقت زیادی کنید.چون هم در زیبایی و هم در نرمی فرش اثرگزاره. اما قبل از اون به الیاف فرش توجه کنید چون شانه و تراکم وقتی میتونند اثر خوبی بزارند که فرش با الیاف مرغوبی بافته شده باشه.

(ccomment) دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی
آخرین بازدید لحظاتی پیش
سلام دوست عزیز
شما میتوانید برای برقراری ارتباط و گرفتن راهنمایی از کارشناسان خبره ما در تلگرام به ما پیام دهید