خرداد
فرش ایمن با اصول علمی

فرش ایمن با اصول علمی


زمان مطالعه : 4 دقیقه

شرکتی هلندی موسوم به «دِسو» با همکاری شرکت فیلیپس، غول صنایع الکترونیک، فرش جدید ساخته است که مجهز به لامپ «ال ای دی» است و طراحان آن می گویند که می تواند در زمان حقیقی، اطلاعاتی متغیر را منتقل کند. این فرش ماشینی احتمال زمین خوردن افراد را پیش‌بینی می‌کند. به گزارش ساینس، در این فرش ماشینی جدید چند فیبر نوری تعبیه شده است. فیبر نوری موجود در فرش با یک کامپیوتر در ارتباط است که به صورت همزمان الگوی راه رفتن و حرکات افراد را تحلیل می‌کند و قادر به شناسایی تغییرات حرکتی است که ممکن است منجر به زمین‌خوردگی فرد شود.

اگر فردی هنگام راه رفتن تعادل نداشته باشد، الگوی موجود در کامپیوتر هشدار می‌دهد. طبق آمارگیری انجام شده، بیش از 40 درصد افراد بالای 65 سال به دلیل زمین خوردن ماه‌ها در بیمارستان بستری می‌شوند و در بسیاری از موارد صدمات وارد شده به لگن غیر قابل جبران است.

این فرش با استفاده از روش توموگرافی مشابه اسکنرهای بیمارستانی و تاباندن نور در زیر سطح فرش، این نقشه دو بعدی را تهیه می‌کند. دکتر «پاتریشیا اسکالی» سرپرست تیم تحقیقاتی تاکید می‌کند: فرش هوشمند طیف وسیعی از اطلاعات در خصوص وضعیت فرد از جمله سنجش شیمیایی مایعات بدن تا تغییرات بیومکانیکی را جمع آوری می‌کند و از این فناوری می‌توان در بیمارستان‌ها، مراکز نگهداری از سالمندان و معلولان استفاده کرد. فرش هوشمند علاوه بر پیش‌بینی سقوط ناگهانی، می‌تواند بروز اختلال در الگوی راه رفتن فرد را که توسط افراد خانواده به راحتی قابل تشخیص نیست، شناسایی کند که این مساله از بروز حادثه در آینده و مشکلات شکستگی استخوان به ویژه در سالمندان پیشگیری می‌کند.

همچنین با این فرش می توان مسافران در فرودگاه را راهنمایی کرد یا میهمانان هتل را بسرعت به نزدیکترین راه فرار اضطراری هنگام آتش سوزی هدایت کند.

برای به وجود آوردن ماده سازنده این فرش که هم باید وزن افراد را تحمل کند و هم بتواند نور را پخش کند، به کار مهندسی نیاز بوده است. کسانی که این ماده را ساخته اند می گویند که این فرش حتی وزن و فشار خودرویی کوچک را نیز می تواند تحمل کند.

اد هوئیبرز، مدیر بخش بازاریابی و فروش این فرش در شرکت فیلیپس می گوید: «با این وسیله می توانیم میزان ایمنی را در ساختمانها بالا ببریم، به مردم اطلاعات برسانیم و کمک کنیم مسیر خود را در ساختمان های بزرگ پیدا کنند. حتی می توانیم برای آنها نمایشهایی الهام بخش به وجود بیاوریم.»

لامپ «ال ای دی» در این فرش در بخشی ۱۲ میلیمتری قرار داده شده است. این فرش طوری طراحی شده که حس دیداری مردم و تمایلِ چشم به دنبال کردن نور را به کار گیرد. این فناوری از این تمایل مردم بهره می برد که درون فضاهای بزرگ تلاش می کنند مسیرشان را براساس کف راهروها پیدا کنند.

آقای هوئیبرز در این باره می گوید: «وارد هتل می شوید، به شما کارتتان را می دهند و بعد فرش شما را راهنمایی می کند وشما را به اتاقتان می رساند. درون اتاق اگر نیاز داشتید، فرش، بهنگام شب راه دستشویی را به شما نشان می دهند یا اگر وضعیت اضطراری پیش بیاید راه گریز اضطراری را به شما نشان خواهند داد..»

سازندگان امیدوارند این فرش نحوه کنش و واکنش با اطلاعات و محیط کار یا محیط هتلها و سالنهای کنفرانس و دیگر ساختمانهای عمومی را دگرگون کند.

بیشترین کاربرد این فرش برای افراد سالخورده و کودکان نوپاست. درمانگران فیزیوتراپیست از این فرش هوشمند برای کنترل تعادل بیمار استفاده می‌کنند. خرید فرش جادویی هزینه زیادی را در بر ندارد و اکثر خانواده‌ها می‌توانند برای کنترل سلامت سالمندان خانواده از آن استفاده کنند.

(ccomment) دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی
آخرین بازدید لحظاتی پیش
سلام دوست عزیز
شما میتوانید برای برقراری ارتباط و گرفتن راهنمایی از کارشناسان خبره ما در تلگرام به ما پیام دهید