تیر
طرز تهیه محلول خانگی شستشوی فرش

طرز تهیه محلول خانگی شستشوی فرش


زمان مطالعه : 4 دقیقه

خیلی ها از کثیف شدن فرش ها بخصوص فرش های رنگ روشن شاکی هستند و امکان سپردن فرش ها به دست قالیشویان هم همیشه وجود ندارد تقریبا هر پاک کننده فرش تجاری پر از مواد شیمیایی می باشد که برای بچه ها، حیوانات خانگی و هرکس دیگری خطرناک هستند . این مواد شیمیایی ممکن است علائم آلرژیکی در بعضی از افراد ایجاد نماید و بقایای سمی این مواد در فرش تا هفته ها بعد از شستشو فرش باقی بماند. تعدادی از محلول های غیر سمی کاملا خانگی ثابت کرده اند که بدون تهدید بهداشت و محیط زیست برعکس مواد شیمیایی می توانند تجربه خوبی در شستشو ارائه دهند.

برای ازبین بردن لکه یا تمیز کردن محدوده ای از فرش، ترکیب ساده ای از مواد تشکیل دهنده خانگی می تواند به الیاف فرش نفوذ کرده و باعث سست شدن لکه و خاک باقیمانده در الیاف شود. برای اینکه یک محلول پاک کننده دست ساز داشته باشیم، باید جوش شیرین را با یک بخش از هر یک از مایعات (آب گرم، آب اکسیژنه و سرکه) ترکیب نماییم تا خمیری بدست آید.
هر کدام از این مایعات دارای خواص منحصر به فردی هستند که به شستشوی فرش و لکه برداری آن کمک خواهد نمود . البته، آب ملایم ترین انتخاب است و اگر سایر مواد پاک کننده، رنگ فرش را کدر نموده و یا آسیب های دیگری ممکن است وارد آورد، بهتر است از آب استفاده نمایید. آب گرم بهترین انتخاب در سست کردن لکه های شدید می باشد، اما برخی از الیاف ظریف همچون پشم , ممکن است نتوانند حرارت را تحمل کنند و باید تنها با آب سرد شسته شوند.
پراکسید هیدروژن (آب اکسیژنه)؛ چون حاوی مولکول های اکسیژن خالص است، در عمل بسیار شبیه به پاک کننده های محبوب اکسیژن دار است. عمل تخلیه حباب ها , موجب نفوذ به عمق فرش برای سست کردن و بیرون کشیدن خاک و مانده های غذا یا نوشیدنی ها می شود . آب اکسیژنه دارای خاصیت سفیدکنندگی اندکی می باشد که اغلب موجب می شود رنگ ایجاد شده توسط لکه ی اخیر به سادگی ناپدید شود. لکه خون و سس گوجه فرنگی به خوبی توسط آب اکسیژنه ازبین می روند. آب اکسیژنه را می توانید از داروخانه ها یا از حاهایی که مواد شیمیایی توزیع میکنند میتوان تهیه کرد.
سرکه هم برای لکه بری مؤثر می باشد، چرا که علاوه بر توانایی شستشوی آن، خاصیت ضد باکتری و ضد میکروبی دارد. هرگونه رشد باکتریایی یا قارچی توسط محلول سرکه بلافاصله تمیز خواهد شد همچنین، هنگامی که سرکه و جوش شیرین با یکدیگر ترکیب می شوند موجب ایجاد محلولی پر حباب می شود. این واکنش، ترکیبی را برای کار آماده می سازد که به عمق فرش و الیاف آن نفوذ می کند. اگر پودر  شستشو را با جوش شیرین مخلوط کنیم، ترکیب خوبی جهت شستشو فرش بدست می آید. بدون توجه به این که چه سطحی را تمیز می کنیم، جوش شیرین جذب شده و بو را هم خنثی می نماید. حتی اگر لکه ای بلافاصله ایجاد بوی بد نکند، بو در طولانی مدت نیز توسعه خواهد یافت. مخلوط جوش شیرین این اثر را قبل از اینکه حتی بتواند آغاز شود از بین می برد.
برای استفاده از مخلوط شستشوی فرش دست ساز، بسادگی مخلوط را روی ناحیه ای که نیاز به شستشو دارد بکار ببرید و با دستمال تمیزی به آرامی روی آن را بمالید . توجه داشته باشید که فرش ها را به شدت نمالید چرا که لکه می تواند در عمق فرش فرو رفته و به الیاف فرش آسیب برساند . با یک حرکت دایره ای ملایم،   مخلو ط را بر روی فرش قرار دهید و به آن اجازه دهید که چند ساعت بر روی فرش باقی بماند. بخش مایع، بخار شده و سپس پودر جوش شیرین را می توان توسط جاروبرقی خشک نمود.
کمتر چیزیست که نتوان با جوش‌شیرین و سرکه تمیز کرد. خوشبختانه لکه‌های فرش هم از این امر مستثنی نیستند. فقط کافیست پودر جوش‌شیرین را روی لکه فرش بریزید و سرکه سفید را اضافه کنید. بعد از تمام شدن کف حاصل، یک دستمال را که قدرت جذب بالایی دارد، روی فرش بکشید تا سرکه را جذب کند، بگذارید این قسمت خشک شود. با جاروبرقی باقی‌مانده جوش‌شیرین را جمع کنید. برای لکه‌های بزرگ‌تر از جوش‌شیرین به تنهایی استفاده کنید. آن را روی فرش بپاشید و حداقل بعد از نیم ساعت جاروبرقی بزنید.
 
نمک
مخلوط سرکه و نمک نیز از بین‌برنده لکه فرش است. این دو ماده را به صورت خمیر درآورید و روی لکه بریزید، بگذارید تا جذب شوند. دستمال مرطوب را روی محل مورد نظر بمالید. بعد از خشک شدن جاروبرقی بزنید.
بخار
آب را داخل دستگاه بخارشور بریزید. کاتالوگ دستگاه را با دقت بخوانید. در صورت اجازه استفاده از مواد شیمیایی، بهتر است به جای آن از مخلوط آب و سرکه استفاده کنید. ساده ترین، امن ترین و مؤثرترین محلول شستشوی بخار عادی، سرکه سفید معمولی می باشد. این عامل پاک کننده ضد باکتری می تواند به عنوان یک پاک کننده سنتی در هر دستگاه شستشو با بخار جایگزین شود. برای لکه‌های بزرگ‌تر از جوش‌شیرین به تنهایی استفاده کنید. آن را روی فرش بپاشید و حداقل بعد از نیم ساعت جاروبرقی بزنید
 
استفاده از زمین شور
با استفاده از زمین شور هم می‌توانید فرش را تمیز کنید. 2 پیمانه جوش‌شیرین را با ¼ پیمانه بوره یا تکه‌های صابون مخلوط کنید. به این مواد 20-10 قطره اسانس معطر دلخواه اضافه کنید. معمولا از اسطوخودوس یا لیمو استفاده می‌شود. مواد را خوب به هم بزنید و با اسپری روی فرش بپاشید. در مرحله بعد ¼ پیمانه آب گرم را با 1 پیمانه سرکه سفید مخلوط کنید. زمین‌شور اسفنجی را داخل آن کنید و روی مواد ریخته شده قبلی بکشید. بگذارید فرش حداقل یک ساعت خشک شود سپس جاروبرقی بکشید.
پودر ذرت
چه باور کنید یا نه پودر ذرت هم به تمیز کردن فرش شما کمک می‌کند. 1 پیمانه از آن را با یک پیمانه بوره و ½ پیمانه جوش‌شیرین مخلوط کنید و روی فرش بپاشید. با کشیدن یک پارچه مرطوب یا زمین شور اسفنجی روی فرش آن را تمیز کنید. بعد از خشک شدن جاروبرقی بزنید.
 
توضیح:(بوره یکی از مواد معدنی و از نمک‌های اسید بوریک است. بوره معمولاً به شکل پودر سفیدی متشکل از بلورهای نرم بی‌رنگ است که به آسانی در آب حل می‌شوند.بوره کاربردهای زیادی دارد و از اجزاء استفاده شده در شوینده‌ها، مواد آرایشی و لعاب شیشه‌ها است. در زیست‌شیمی از آن به عنوان محلول‌های حائل، ماده ضد آتش، حشره‌کش و قارچ‌کش در فایبرگلاس بهره‌گیری می‌شود.نام این کانی در زبان‌های اروپایی بوراکس است که وام‌ واژه‌ای است از فارسی در آن زبان‌ها. شکل پارسی میانه این واژه بورَک است)
 
ساده ترین , امن ترین و مؤثرترین محلول شستشوی بخار عادی , سرکه سفید معمولی می باشد . این عامل پاک کننده ضد باکتری می تواند به عنوان یک پاک کننده سنتی در هر دستگاه شستشو با بخار جایگزین شود . به هر حال در دستورالعمل دستگاه بخار,ممکن است یک محلول پاک کننده سنتی به جای سرکه استفاده شود 
 
همه ی انواع محلول های شستشوی فرشی که در این مقاله مطرح شد کاملا امن بوده و به کودکان و حیوانات خانگی به هیچ وجه آسیب نمی رساند . چرا که آب ، جوش شیرین و سرکه، همه روزه در موادغذایی مردم مورد استفاده قرار می گیرد. البته این مواد باید در قسمتی دور از دید و کوچک روی فرش مورد آزمایش قرار گیرند تا مطمئن شوید که به الیاف و رنگ فرشتان آسیب نمی رساند.

(ccomment) دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی
آخرین بازدید لحظاتی پیش
سلام دوست عزیز
شما میتوانید برای برقراری ارتباط و گرفتن راهنمایی از کارشناسان خبره ما در تلگرام به ما پیام دهید