تیر
آشنایی و معرفی فرش بدون حاشیه

آشنایی و معرفی فرش بدون حاشیه


زمان مطالعه : 4 دقیقه

معرفی فرش بدون حاشیه :

همانطور که بارها در فرش های سنتی و دستبافت دیده اید فرش ها دارای حاشیه هستند،و طبق یک اصول صحیح کارد بندی شده اند، اما در فرش های ماشینی جدید طرح هایی وجود دارد که فرش بدون حاشیه است.در این مقاله قصد داریم در مورد معرفی فرش بدون حاشیه نکات جالبی را بیان کنیم.

 فرش بدون حاشیه چیست ؟

 همانطور که در ابتدای مقاله گفته شد بیشتر فرش های دستبافت و ماشینی دارای حاشیه هستند و در طراحی فرش حدود 40% از طرح فرش اختصاص به حاشیه دارد.که دارای نقش و نگارهای مشخص که بیشتر در طرح های شاه عباسی، لوزی، کتیبه و... می باشد. که در بیشتر طرح های فرش ماشینی از این نوع حاشیه ها استفاده می شود.ناگفته نماند در طراحی و بافت فرش های ماشینی و دستبافت حاشیه دارای اهمیت زیادی است. و در بافت آن دقت و ظرافت خاصی وجود دارد.و اگر حاشیه فرش به صورت دقیق بافته نشود، موجب می شود تا فرش حالت و تقارن خود را از دست بدهد و این عدم تقارن در فرش های دستبافت به خوبی قابل مشاهده است.حاشیه فرش اولین نقطه از فرش است که به راحتی در دید افراد قرار می گیرد. و افراد قبل از توجه به متن فرش به حاشیه فرش نگاه می کنند.و اگر فرشی حاشیه نداشته باشد، در بافت این نوع از فرش ها از رنگ های مهم و جذاب استفاده می شود.تا جلوه بیشتری داشته باشد.

 فرش ماشینی و عدم حاشیه و ترنج :

 درحال حاضر در فرش های ماشینی حاشیه نیز به مرور مانند ترنج در طراحی فرش ها حذف می شود، تعدادی از افراد وجود دارند که علاقه دارند فرش هایشان بدون حاشیه باشد، اصلا جای نگرانی نیست، این افراد می توانند به راحتی و بدون هیچ دغدغه ای طرح دلخواه و تراکم فرش مورد نظر خود را در بازار پیدا کنند و یا در صورت تمایل به شرکت های فرش، فرش مورد علاقه و طرح مورد نظرخود را سفارش و تحویل بگیرند.

 الیاف فرش های بدون حاشیه :

فرش های بدون حاشیه در شرکت های فرش و با ماشین آلات پیشرفته تولید و عرضه می شود.الیاف به کار رفته در این فرش ها نخ آکریلیک درجه یک مرغوب و عاری از هرگونه آلرژی و حساسیت می باشد.این فرش ها معمولا 700 شانه و با تراکم 2550 بافته و عرضه می شود و از ویژگی های خاص این فرش ها می توان به تراکم طولی بالا اشاره کرد، این فرش ها دارای لطافت و نرمی بسیار بالایی است.و به علت کیفیت بالای نخ ها در برابر حرارت غیر مستقیم دارای مقاومت بالایی هستند.

 فرش بدون حاشیه دستبافت گونه :

 یکی از دیگر از انواع فرش های بدون حاشیه فرش های 1200 شانه دستبافت گونه است.که به فرش های بدون حاشیه نیز معروف است، معمولا در این فرش ها در اطراف آن خبری از بافت های نواری پهن نیست.و در اطراف فرش از انواع گل بوته های زیبا استفاده شده است. که موجب زیبایی چند برابر و خیره کنندگی طرح فرش شده است.البته در این نوع از فرش ها بافت با تراکم 3600 نیز وجود دارد که شباهت زیادی به فرش های دستبافت ایرانی دارد.فرش های ماشینی بدون حاشیه دارای ظرافت بالایی است و این موضوع موجب شده تا این فرش ها بسیار ریز بافت باشند و این فرش ها بیشتر در رنگ های فیلی و کرم طراحی و تولید می شود.توصیه می کنم اگر به دنبال فرش هایی دستبافت گونه و ریز و بدون حاشیه هستید حتما فرش بدون حاشیه باغ را مد نظر داشته باشید.

 چگونگی خرید فرش ماشینی بدون حاشیه :

 دقت داشته باشید که قیمت فرش های بدون حاشیه بسته به شانه ، تراکم ، نوع الیاف،ابعاد و برند و... دارای قیمت های متفاوتی است .اما چون تمام شرکت های فرش  ماشینی خرید غیر حضوری و آنلاین نیز دارند به راحتی می توانید،با کمی سرچ در فضای اینترنت فرش های دستبافت گونه بدون حاشیه را به راحتی پیدا و خرید نمایید.

(ccomment) دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی
آخرین بازدید لحظاتی پیش
سلام دوست عزیز
شما میتوانید برای برقراری ارتباط و گرفتن راهنمایی از کارشناسان خبره ما در تلگرام به ما پیام دهید