خرداد
هر آنچه که باید درباره مشخصات فنی فرش ماشینی بدانیم

هر آنچه که باید درباره مشخصات فنی فرش ماشینی بدانیم


زمان مطالعه : 4 دقیقه

صحبت از فرش ماشینی که میشه، خیلی از ما فقط شانه و تراکم فرش یا جنس فرش برامون مهمه. گاها حتی به همین موارد هم توجه نمی‌کنیم و فقط به ظاهر و طرح و نقش فرش توجه می‌کنیم. اما هر فرش ماشینی مشخصاتی که در پشت فرش روی یک لیبل یا برچسب موجوده و ما با آگاهی و بررسی اون میتونیم خرید بهتر و هوشمندانه تری داشته باشیم. امروز میخوایم راجب مشخصات فنی فرش ماشینی صحبت کنیم و مواردی که به ما تو داشتن یک خرید رضایت بخش تر کمک میکنه رو یاد بگیریم. پس با ما همراه باشید که قراره اطلاعات جالب و بدرد بخوری یاد بگیریم.

مشخصات فنی فرش ماشینی

•    شانه و تراکم فرش
از مشخصه هایی که همه ما موقع خرید فرش ماشینی به گوشمون خورده و خودمون هم راجبش سوال می‌کنیم، شانه و تراکم فرش ماشینیه. شانه و تراکم در تعیین قیمت فرش تاثیرگزارند. پس ما باید از شانه و تراکم فرشون مطمعن باشیم تا بدونیم داریم قیمت واقعی فرش رو می‌پردازیم یا هزینه اضافی برای یک فرش با کیفیت پایین!
شانه و تراکم فرش یکی نیستند. شانه اون تعداد گره ایه که در یک متر از عرض فرش وجود داره و تراکم اون تعداد گره ایه که در یک متر از طول فرش وجود داره. همیشه تراکم فرش بیشتر از شانه فرشه و معمولا باهم رابطه دارند. مثلا فرش ماشینی 1200 شانه دارای تراکم 3600 هست که 3 برابر شانه اون فرشه. 
در مقاله مربوط به شانه و تراکم فرش روش تشخیص و بررسی شانه و تراکم رو گفتیم. پیشنهاد می‌کنم اون مقاله رو هم مطالعه کنید تا فرش ماشینی با شانه و تراکم پایین رو در قالب فرش ماشینی با شانه و تراکم بالا نخرید.
•    تعداد ریشه در یک متر مربع از فرش ماشینی
یکی دیگه از مشخصات فنی فرش ماشینی ، تعداد ریشه ها در یک متر مربع از فرشه. تعداد ریشه ها در یک متر مربع از فرش از ضرب کردن شانه و تراکم فرش درهم بدست میاد. یعنی اگه فرش ماشینی 1200 شانه داشته باشیم با تراکم 3600، تعداد ریشه ها در یک متر مربع از فرش ماشینی برابره با 4,320,000. 
•    تعداد رنگ های موجود در فرش
هرچقدر شانه و تراکم فرش بیشتر باشه، تعداد رنگ هایی که در فرش استفاده میشه هم بیشتره. تعداد رنگ هایی که در فرش ماشینی استفاده شده در پشت فرش روی برچسب نوشته میشه. مثلا فرش ماشینی 700 شانه در 10، 12 و 14 رنگ قابل تولیده.
تعداد رنگ های موجود در فرش در لیبل پشت فرش موجوده.
•    ابعاد فرش
ابعاد و اندازه فرش از مهم ترین دلایلیه که مارو به خرید یا نخریدن یک فرش مجاب میکنه. اینکه یک فرش ماشینی چقدر خوشگله یا از الیاف خوبی تشکیل شده یک طرف، اینکه چقد اندازه اون به خونه ما میخوره  طرف دیگه ترازو تعیین کننده خریدن یا نخریدن یک فرشه.
فرش ماشینی در ابعاد مختلفی تولید میشه. فرش ماشینی گرد، فرش ماشینی با اندازه دلخواه، فرش کناره یا فرش راهرو و... از جمله فرش هایی هستند که ابعاد و اندازه استاندارد ندارند ولی در بازار فرش ماشینی موجود هستند.

ابعاد استاندارد فرش ماشینی 

o    فرش ماشینی 6 متری
o    فرش ماشینی 9 متری
o    فرش ماشینی 12 متری

•   الیاف فرش ماشینی

مهم ترین عاملی که تضمین کننده کیفیت یک فرش ماشینیه، الیاف فرشه. الیاف فرش ماشینی از اهمیت زیادی برخورداره و جز مشخصات فنی فرش ماشینی پشت فرش روی برچسب چاپ میشه. 
الیاف های زیادی مثل الیاف پلی استر، الیاف پلی پرویلین، الیاف اکریلیک و... برای تولید فرش ماشینی وجود داره. اما اگه دنبال خرید بهترین فرش ماشینی هستید که براتون حالا حالاها عمر کنه، سراغ فرش ماشینی اکریلیکی برید. فرش ماشینی اکریلیکی کیفیت خودش رو ثابت کرده و پرفروش ترین فرش ماشینی بازاره.
•  ارتفاع نخ خاب فرش ماشینی
ارتفاع نخ خاب از مشخصات فنی فرش ماشینیه که کمتر کسی رابطه اون با کیفیت فرش رو میدونه. ارتفاع نخ خاب رابطه مستقیمی با تراکم فرش ماشینی داره. هرچقدر تراکم فرش ماشینی ما بیشتر باشه، ارتفاع نخ خاب ماهم بیشتره. 
امروزه بهترین ارتفاع نخ خاب کمتر 10 میلی متره.
•  وزن فرش ماشینی
وزن فرش ماشینی به شانه و تراکم فرش ما بستگی داره. هرچقد شانه و تراکم فرش ما بیشتر باشه، وزن فرش ماهم بیشتره. این پارامتر میتونه به ما در تشخیص اصل یا تقلبی بودن فرش هم کمک کنه. گاها فرش هایی با شانه و تراکم بالا رو در قالب فرش ماشینی با شانه و تراکم بالا به مردم می‌فروشند. لازمه که وزن فرش رو از روی لیبل و هم به با استفاده از باسکول بررسی کنید تا مطمعن بشید مشخصات فرش دقیقه و لیبل فیک استفاده نشده.
•  پشت فرش ماشینی
فرش ماشینی مرغوب دارای شناسنامه یا همون برچسبه که پشت فرش با استفاده از دستگاه های مخصوص حک میشه. اگه فرشی دیدید که برچسب پشتش به راحتی جدا میشد یا اصلا برچسبی نداشت، فرش ماشینی با کیفیت نیست و باید از خریدنش منصرف بشید. آشنایی و آگاهی از مشخصات فنی فرش ماشینی به ما در داشتن یک خرید هوشمندانه و رضایت بخش کمک زیادی میکنه. پس حتما موقع خرید فرش ماشینی به این موارد توجه زیادی کنید.

(ccomment) دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی
آخرین بازدید لحظاتی پیش
سلام دوست عزیز
شما میتوانید برای برقراری ارتباط و گرفتن راهنمایی از کارشناسان خبره ما در تلگرام به ما پیام دهید