خرداد
فرش امام حسین (ع)

فرش امام حسین (ع)


زمان مطالعه : 4 دقیقه

به گزارش ایرنا، طرح بافت این فرش که با عنوان ' فرش امام حسین (ع)' بافته خواهد شد، به این صورت است که دارقالی آن بر روی یک کامیون خاور نصب می شود و این خودرو با حرکت در خیابان های شهر اصفهان، فعالیت بافندگان آن را در معرض دید عموم قرار خواهد داد. 

داریوش دادخواه مجری و طراح ' فرش امام حسین (ع) ' اظهارکرد: این طرح توسط ' خیریه نذر اشتغال امام حسین (ع) ' و با هدف افزایش مشارکت خیران در زمینه اشتغالزایی انجام می شود به گفته دادخواه، خیریه نذر اشتغال امام حسین (ع) از سال 90 با هدف اشتغالزایی برای زنان بی سرپرست، زندانیان و معلولان و در گام های بعدی اشتغال زایی برای جوانان فعالیت خود را آغاز کرده است.

وی با اشاره به اینکه این حرکت باعث اشتغال زایی شده است اذعان کرد: همچنین این طرح یک اثر فرهنگی، هنری، ملی و مذهبی است و امکان ثبت جهانی آن وجود دارد.

دادخواه افزود: این فرش دارای ابعاد 30/2در 5/1، با دارا بودن ۳ میلیون گره از جنس کرک و ابریشم و با تراکم ۲۰ تا ۱۰۰ است و در مدت 150 روز بافته خواهد شد.

مدیر اجرایی طرح بافت فرش حرم امام حسین(ع) با اشاره به اینکه در این فرش از نقشه و گل و مرغ اصفهان استفاده شده است، تصریح کرد: همچنین از طرح گل های شقایق و نرگس نیز استفاده شده و ترنج فرش نیز گنبد و گلدسته حرم امام حسین(ع) است.

دادخواه ابراز کرد: زمینه و کناره این فرش کرمی رنگ و از ابریشم خالص است.

وی با اشاره به اینکه هر شخصی می تواند در این طرح سهیم باشد اعلام کرد: این ۳ میلیون گره دارای شناسنامه می باشد به نحوی که هر شخص می تواند گره ای را به نام خود ثبت کند.

مدیر اجرایی طرح بافت فرش حرم امام حسین(ع) ضمن اشاره به آغاز بافت این فرش در تاریخ ۵ مردادماه ۹۵، تکمیل آخرین رج این فرش را پس از ایام اربعین حسینی اعلام و بیان کرد: پس از تکمیل آخرین رج این فرش در حرم امام حسین (ع)، آنرا به موزه آستان قدس امام حسین(ع) خواهیم سپرد.

دادخواه پس از اتمام این طرح، به بافت فرش حرم حضرت عباس (ع) اشاره کرد و گفت: پس از اتمام بافت فرش حرم امام حسین (ع) در همان مکان، دار قالی بافت فرش حرم حضرت عباس(ع) برپا کرده و بافت آنرا آغاز خواهیم کرد.

(ccomment) دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی
آخرین بازدید لحظاتی پیش
سلام دوست عزیز
شما میتوانید برای برقراری ارتباط و گرفتن راهنمایی از کارشناسان خبره ما در تلگرام به ما پیام دهید