اردیبهشت
خطر فرش‌ برای سالمندان

خطر فرش‌ برای سالمندان


زمان مطالعه : 4 دقیقه

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ماهنامه دنیای سلامت، بیش از 250 هزار موارد آسیب دیدگی در سالمندان در سال مربوط به فرش‌ها و قالیچه‌هاست. بسیاری از این آسیب‌ها زمانی اتفاق می‌افتد که پای فرد بر نوعی ناهمواری فرش ماشینی یا قالیچه می‌رود و او تعادل خود را از دست داده و به زمین می‌خورد. این حالت زمانی تشدید می‌شود که سطح فرش با کفپوش خانه تفاوت زیادی داشته باشد.

برای جلوگیری از وقوع حادثه، به این نکات توجه کافی داشته باشید:

  • فرش‌ها یا قالیچه‌ها باید به زمین متصل باشند. به این منظور می‌توانید از چسب‌هایی که در بازار موجودند و به زیر فرش چسبانده می‌شوند، استفاده کنید.

  • گوشه‌های فرش یا قالیچه نباید رو به بالا باشند. در این مورد نیز می‌توانید از چسب مخصوص گوشه‌های فرش استفاده کنید.

  • بهترین فرش برای اتاق سالمندان، فرشی است که الیافش بلند باشد تا کف پا هنگام راه رفتن روی آن اصطکاک کافی با زمین داشته باشد.

  • این روزها اگر به فروشگاه‌های عرضه موکت هم سری بزنید، می‌توانید موکت‌هایی با الیاف بلند و مناسب پیدا کنید. بهترین کار این است که موکت‌ را به کف اتاق بچسبانید.

  • ریشه‌های فرش نیز که در حاشیه بالا و پایین آن قرار گرفته‌اند یکی دیگر از عواملی هستند که ممکن است مشکل‌ساز شوند. گاهی ریشه‌های فرش در بین انگشتان پا و پا درون دمپایی گیر می‌کند و باعث می‌شود زمین‌ بخورید. بهترین کار برای پیشگیری از این مشکل این است که ریشه‌های فرش را زیر آن قرار دهید.

  • قالیچه‌های کوچک ابریشمی یا حتی فرش‌های لیز ابریشمی به خصوص اگر بر سطح سرامیک یا پارکت پهن شده باشند، بسیار لیز خواهند بود و باعث زمین‌خوردگی شما می‌شوند. این نوع قالیچه‌ها و فرش‌ها مناسب محیط زندگی سالمند نیست چون همیشه نمی‌توانید مراقب باشید و روی آنها با احتیاط راه بروید و ممکن است زمانی که خواب‌آلود هستید، زمین بخورید.

  •  استفاده از آخرین دستاورد علمی در این زمینه یعنی فرش هوشمند است با استفاده از این فرش جادویی که  تاروپودش از فیبر نوری است، دیگر کسی نگران زمین خوردن افراد مسن و یا بچه‌ها در خانه نخواهد بود، چراکه این فرش می‌تواند مشکلات حرکتی افراد را پیش‌بینی کند.

محققان این طرح در منچستر انگلستان می‌گویند استفاده اصلی این فرش برای خانه‌های سالمندان و یا محیط‌های بیمارستانی است تا هشدار به‌موقع درباره سقوط سالمندان را صادر کند.

هدف از ساختن این فرش، کاهش هزینه‌های درمانی آسیب‌دیدگان و جلوگیری از سقوط سالانه صدها فرد مسن است که منجر به مرگ آن‌ها می‌شود. آن‌ها معتقدند از این سیستم می‌شود برای ساختن پروفایل حرکتی ویژه هر فرد استفاده کرد که برای فرش قابل تشخیص باشد. سپس هرگونه اختلال در این پروفایل را به عنوان پیش‌نشانه‌ای از سقوط یا زمین خوردن فرد در نظر می‌گیرند. 

کریس تاد، استاد مراقبت‌های اولیه و بهداشت جامعه در دانشگاه منچستر می‌گوید: «زمین خوردن و سقوط واقعا مشکل بزرگی برای جامعه است. سالانه حدود یک‌سوم افراد مسن سقوط‌های مشکل‌آفرین را با وجود پرستارهای خانگی تجربه می‌کنند و به نظر می‌رسد این فرش با شناسایی الگوی گام برداشتن افراد می‌تواند کمک بزرگی در جلوگیری از سقوط آن‌ها باشد.»

(ccomment) دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی
آخرین بازدید لحظاتی پیش
سلام دوست عزیز
شما میتوانید برای برقراری ارتباط و گرفتن راهنمایی از کارشناسان خبره ما در تلگرام به ما پیام دهید