تیر
فرش اکریلیک چه فرشی است؟

فرش اکریلیک چه فرشی است؟


زمان مطالعه : 4 دقیقه

هرجا صحبت از بهترین فرش ماشینی می‌شود، اسم فرش اکریلیک بر زبان ها می‌آید. شاید شما هم به این نتیجه رسیده باشید که فرش اکریلیک بهترین انتخاب برای شماست. اما اکریلیک نام الیاف مصرفی در بافت فرش است نه نام فرش ماشینی. در این مقاله ما به صورت کامل و جامع با الیاف اکریلیک آشنا می‌شویم و باهم مزایای فرش ماشینی اکریلیک را مرور می‌کنیم.

اکریلیک چیست؟

گفتیم که اکریلیک نام الیاف فرش ماشینی است. این الیاف از جنس نفت است و با استفاده پلیمری که نامش پلی اکریلو نیتریل است، تولید می‌شود. الیاف اکریلیک شباهت زیادی به الیاف پشم طبیعی دارد و برای بافت فرش بسیار مناسب است زیرا هم گرم است و هم سبک. الیاف فرش در تعیین کیفیت فرش بیشترین تاثیر را دارد زیرا اگر الیاف مصرفی در بافت فرش با کیفیت نباشد، اما فرش از شانه و تراکم بالایی برخوردار باشد و بهترین طرح و نقش را نیز داشته باشد، همچنان یک فرش ماشینی بادوام برای شما نخواهد بود.

روش های تولید الیاف اکریلیک

الیاف اکریلیک به سه روش تولید می‌شود:

به صورت رنگی
به صورت کتان شسته نشده ،اکرو یا زرد آهویی
به صورت بدون رنگ و سفید خام

موارد مصرفی الیاف اکریلیک

شاید فکر کنید الیاف اکریلیک تنها در بافت فرش ماشینی کاربرد دارد. اما از الیاف اکریلیک در بافت انواع پارچه، روسری، چادر، ژاکت، پارچه های تزینی و... استفاده می‌کنند که این باکیفیت بودن الیاف اکریلیک را اثبات می‌کند.

فرش ماشینی با الیاف اکریلیک

هرجا که سراغ یک فرش ماشینی با کیفیت را بگیرید، به شما فرش ماشینی بافته شده با الیاف اکریلیک را پیشنهاد می‌دهند. اما چرا؟ زیرا نه تنها اکریلیک معایب دیگر الیاف های مصرفی در بافت فرش ماشینی را ندارد بلکه معایب آنها را نیز رفع کرده و یک الیاف بسیار با کیفیت است. برای مثال: الیاف اکریلیک ضد حساسیت است و همین امر باعث شده که افراد بدون نگرانی فرش اتاق کودک خود را از نوع اکریلیک خریداری کنند.
قابلیت رنگ پذیری بالایی دارد پس تنوع گسترده ای نیز در رنگ فرش ماشینی اکریلیک وجود دارد.
شستوشوی فرش اکریلیک بسیار آسان است و حتی موقع خیس شدن نیز سبک است. به همین دلیل شما میتوانید فرش ماشینی اکریلیک خود را در حیاط خانه خود نیز بدون هیچ نگرانی بشویید.

فرش اکریلیک در برابر نور خورشید، چربی و مواد شیمیایی مقاوم است و فرش ماندگاری برای شماست.
کیفیت فرش اکریلیک بقدری است که با مدت ها پاخوردن نیز ظاهر خود را حفظ می‌کنند و همین امر باعث محبوبیت آنها نیز شده است.
فرش اکریلیک بعد از شستوشو آب نمی‌رود.
فرش اکریلیک در برابر گرمای زیاد مقاوم است. یکی از انواع الیاف اکریلیک، هیت ست است. فرش هیت ست توانایی تحمل گرمای یک اتوی داغ و یا یک قابمله داغ را تا 5 دقیقه دارد و این کیفیت بینظیر اکریلیک را ثابت می‌کند.
معمولا فرش های بافته شده با الیاف پلی استر پس از مدتی پاخوردن، دچار ساییدگی می‌شوند اما در فرش اکریلیک هیچ ساییدگی اتفاق نمی‌افتد.

معایب فرش اکریلیک

تنها عیب الیاف اکریلیک پرز دادن آن بود که نوع هیت ست این الیاف آن را رفع کرد و یک الیاف تمام و کمال برای بافت فرش ماشینی ساخت.

چطور فرش اکریلیک را از بقیه فرش ها تشخیص دهیم؟

برای خرید فرش ماشینی اکریلیک نیاز است با مواردی آشنا شویم تا بتوانیم فرش اکریلیک را از بقیه فرش های ماشینی تشحیص دهیم. اما این موارد چه هستند؟

فرش اکریلیک نسبت به فرش پلی استر لطافت و نرمی بیشتری داشته و رنگ روشن تری دارد. نخ خاب فرش اکریلیک به صورت دانه دانه هستند و اصلا سفت یا بهم چسبیده نیستند. برای لمس نخ خاب فرش کافیست روی فرش را لمس کنید.
فرش اکریلیک بوی مواد نفتی و پلاستیکی نمی‌دهد و بدون بو است. وقتی روی فرش اکریلیک دست می‌کشید بایستی دست شما سر بخورد و به فرش نچسبد.

با دقت به مواردی که گفتیم شما میتوانید صاحب بهترین فرش ماشینی شوید.

(ccomment) دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی
آخرین بازدید لحظاتی پیش
سلام دوست عزیز
شما میتوانید برای برقراری ارتباط و گرفتن راهنمایی از کارشناسان خبره ما در تلگرام به ما پیام دهید